Петър Славов-син, Христо Йоцов и Антони Дончев дадоха старт на осмия ден от програмата на Празниците на изкуствата „Аполония“.
Хорър комедията „Бийтълджус Бийтълджус“ на компанията „Уорнър Брос“ остана на върха на северноамериканската боксофис класация за трети пореден уикенд, съобщава АП.
Приблизителната му тридневна печалба възлиза на 26 млн. щатски долара, показаха данните на компанията за измерване Comscore в неделя.
Филмът е събрал до сега общо 226,8 млн. долара в Северна Америка, с което общата му сума в световен мащаб достига 329,7 млн. долара.
В режисираното от Тим Бъртън продължение на касовия хит от 1988 г. „Бийтълджус“ участват Майкъл Кийтън, Уинона Райдър и Катрин О`Хара, които се превъплъщават в ролите си заедно с нови актьори.
Класиран на второ място с малка разлика, анимационният научнофантастичен филм „Трансформърс: Първият“ стартира с 25 млн. долара в Северна Америка този уикенд.
Психологическият хорър &bd
Старозагорският драматичен театър „Гео Милев“ гостува в Търговище с комедийния спектакъл „Пижама за шестима“.
Представлението ще покаже невероятните възможности на „любовната геометрия“, която ще покажат на публиката трима мъже и три жени, информират от Държавния драматичен театър – Търговище.
Преводът на комедията на Марк Камолети е на проф. Андрей Аврамов, постановчик е проф. Атанас Атанасов. Сценографията е дело на Кирил Наумов, който е автор и на костюмите.
В актьорския състав участват Иван Калошев, Светла Тодорова, Илчо Димитров, Ванина Йорданова, Диана Найденова и Димитър Митев.
„Пижама за шестима” е пиеса, в която всички печелят и любовта тържествува, уверяват от театъра-домакин.
Постановката ще се играе на търговищка сцена на 14 ноември.
Справка показва, че в културния календа
Осем камбани се завръщат в "Нотр Дам" три месеца преди откриването на възстановената катедрала, съобщи АФП. Сред тях са над четиритонната "Габриел" и малката, едва 782-килограмова "Жан-Мари".
След петгодишния мащабен ремонт, ангажирал 250 компании и стотици занаятчии, катедралата трябва да отвори официално вратите си на 7 декември.
Пожарът, който опустоши катедралата, избухна на 15 април 2019 г.
Осемте камбани носят имената на хора със значение за "Нотр Дам" - "Жан-Мари" е посветена на Жан-Мари Люстиже, архиепископ на Париж от 1981 г. до 2005 г. Те бяха преместени през юли 2023 г., за да се улесни ремонтът на северната кула и са почистени от оловния прах.
Цикълът „Невидима София" за 2024 година ще завърши с изложба, посветена на движимото културно наследство под наслова „Занаятчиите на София“, съобщи Цветана Кулинска, член на организаторите от „Програмата“.
Събитието ще се състои на 21 ноември в Централни хали.
През 2025 година ще продължим да разкриваме непознати аспекти от материалното и нематериалното културно наследство на София с още изложби, отбеляза Цветана Кулинска.
„Работим по няколко проекта, които ще фокусират вниманието върху знакови културни институции, като театрите на София и емблематични фигури от българската театрална сцена. Продължаваме да търсим вдъхновение в скритите, но значими символи на града, които често остават незабелязани“, каза тя.
Тази вечер цикълът „Невидима София“ продължава с фотографската изложба „Старите квартал
Хасковският Драматично-куклен театър „Иван Димов“ открива новия си творчески сезон с премиера на куклено представление.
Обичаната от малки и големи приказка на Ран Босилек "Косе Босе" е под режисурата на Лео Капон, който в годините поставя на сцената на театъра в Хасково много от куклените спектакли. По сценографията на "Косе Босе" е работила Ханна Шварц.
Приказката пред малките зрители в камерната зала на театъра ще разкажат младите актьори от трупа в Хасково - Нелина Михайлова, Стефана Дункова и най- новото попълнение в нея Краси Кирчев. С тяхно участие са доизградени и голяма част от репликите на герои, които се отзоват в забавна бъркотия в приказната гора.
Деца и възрастни да са заедно и да се забавляват, както и да изграждат различни взаимоотношение помежду си-това е моето разбиране за театър, казва режисьорът Лео Капон. Така
Те участваха във формата „Цената на успеха“, в който разказаха за етапите на своята кариера.
Модератор на разговора бе Таня Иванова. В началото на срещата тя описа всеки от музикантите с по няколко думи.
Според нея Антони Дончев живее в разбирателство с тишината. Живеем в кресливо време, обаче Тони знае кога да каже нещо, каза Иванова.
За мен Христо Йоцов е една от най-важните фигури в живота ми. Той ме запали по джаза, но е запалил и толкова много хора по джаза, че можем да напълним цял стадион, отбеляза тя. По думите й той е хиперактивен – постоянно прави нещо, не може да не прави нищо, не може да седи спокойно, обясни тя.
Петър е приятел мечта. Това е наистина приятел, за когото можеш да си мечтаеш, каза Таня Иванова. Описа го като лоялен, подкрепящ, щедър.
Русенската опера ще представи "Трубадур" - от Верди, утре вечер в Доходното здание в Русе. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова.
Диригент ще бъде маестра Вилиана Вълчева.
"Трубадур" е може би най-голямото пиршество за певци, създавано някога в историята на операта. Всяка от главните роли се е превърнала в емблема за съответния глас", казва Вълчева. Диригент на хора ще бъде Стелияна Димитрова-Хернани. Режисурата е на Асен Шопов, а художник е Иван Савов.
В ролята на граф Ди Луна ще се представи баритонът Александър Крунев, а като Леонора на сцената ще му партнира Владислава Гарвалова. В Азучена ще се превъплъти Андреана Николова, Манрико ще бъде Борис Луков, а Ферандо - Момчил Миланов. В спектакъла участват хор и оркестър на Русенската опера.
Кратко съдържание:
Първо действие – „
Графити артистът Иван Янков, известен също като Esteo, обнови с изкуството си още една жилищна сграда на бул. "Сан Стефано" в бургаския квартал "Възраждане". Тя се намира на метри от предходните две, които бяха преобразени като част от кампанията на сдружение "Посока Бургас".
В този проект, който преобразява фасадата на сградата зад спирка "Гладстон", художникът е избрал да изобрази женски образ с птици, пеперуди, пчели и цветя, а посланието му гласи: "Мечтайте! Бъдете добри!". Рисунката е с приблизителни размери 10 на 6 метра, допълва художникът.
Средствата за реализирането на проекта са събрани чрез поредица от благотворителни събития. Ключова роля изиграва първото от тях - груповата изложба "Еклектика", провела се през август 2023 г. За нея над 20 артиста даряват свои творби, за да може с парите от тяхната продажба да се финансира предвиденото облагородя
Руски пианисти ще могат да участват в престижния международен конкурс "Фредерик Шопен" под неутрален флаг и само ако осъдят агресията на Москва в Украйна, съобщиха полските организатори, цитирани от АФП.
Заедно с конкурсите "Чайковски" в Москва и Санкт Петербург, и "Маргьорит Лонг" в Париж, варшавският конкурс, който се провежда на всеки пет години от 1927 г., се смята за Свещения граал за млади пианисти от цял свят.
Следващото издание е насрочено за октомври 2025 г. То ще бъде първото след началото на руското нашествие в Украйна, като Полша подкрепя усилията на Киев да отблъсне инвазията, отбелязва АФП.
Ако руските пианисти "бъдат допуснати до конкурса (...), те ще се представят под неутрален флаг, както направиха спортистите на Олимпийските игри в Париж", каза пред АФП говорителят на Института "Шопен" Александър Ласковски. "Те също така ще трябва да под
Десетки граждани се събраха пред дома на Кирил Маричков, на софийската улица „Марин Дринов“.
В продължение на около час звучаха едни от най-известните песни на напусналия ни в петък музикант, както и от общия му репертоар с „Щурците“.
На живо, без музикален съпровод, хората се върнаха към хитове като „Клетва“ от филма „Вчера“, „Среща“, „Две следи“, „Вкусът на времето“, „Конникът“, „Аз съм просто човек“...
Около входната врата на кооперацията почитателите на Щуреца поставяха цветя и свещички.
Кирил Маричков си отиде в петък вечер, в село Селановци, община Оряхово, област Враца, където трябваше да има концерт. На 30 октомври роденият в София музикант тря
Шуменски рок групи изнесоха концерт под наслов „Гръм в лятна нощ“ в градинката пред Народно читалище „Добри Войников-1856“ в града снощи.
Свои изпълнения представиха Chaplin’s Dream, Out of tune и Zavera. На концерта, който бе с вход свободен, присъстваха близо стотина любители на рок музиката.
Chaplin’s Dream е прогресив-метъл група. Сценичният им път започва през лятото на 2015 година в Шумен. Няколко месеца по-късно записва първия си мини-албум Chapter I, а дебютният им албум Genesis излиза през юни 2017. Между 2016 и 2019 година групата набира скорост с клубни изяви в цялата страна и участия на няколко фестивала в България и Румъния.
През февруари 2022 г. Chaplin’s Dream издават сингъла Salt of the Earth, който е част от предстоящия им втори албум. В състава на групата са Ивайло Тодоров – вокал и
Според Христо Йоцов причината да съществува изкуство е да има хора, които да му се наслаждават. С Тони сме като партньори, само смъртта ще ни раздели. „Акустична версия“ не е проект, който е за година-две и след това да остане в историята. Това се оказа пожизнена потребност. Тази група свири рядко и това по някакъв начин я крепи да съществува във времето, обясни той.
„Вчера ние бяхме на едно историческо събитие, защото това е първото събиране на този състав от 90-те години“, отбеляза Таня Иванова.
И тримата музиканти се обединиха около твърдението, че джазът е свобода. Според Антони Дончев най-удовлетворяващото в джаза е това, че могат да са заедно и да свирят. По думите на Петър Славов най-хубавото на това да си джаз музикант е, че участваш в нещо, което до някаква степен се създава в момента. Според него в основата си тази музика е социална и комунална.
Христо Йоцов отбеляза, че „Аполония“ е първият фестивал в България, който сътвори понятието фестивален туризъм.
„В момента най-важното за публиката е артистът. Хората, според мен, не отиват в концертната зала, за да чуят Трета симфония на Бетовен или Втория на Рахманинов, те отиват заради конкретното име, заради конкретния човек, заради артиста. Не толкова заради творбата или заради стила“, посочи той Христо Йоцов.
По думите на Антони Дончев по време на концерт музикантът не трябва да мисли за публиката, трябва да мисли за музиката. Трябва да се създаде една общност, за да се получи музиката, обясни той.
Снощи триото „Акустична версия“ изнесе концерт в Археологическия музей в Созопол. Събитието бе част от програмата на 40-ите Празници на изкуствата „Аполония“. По време на концерта Маргарита Димитрова връчи на артистите знака на „Аполония“, който се дава на музиканти и артисти, участвали през 40-те години на фестивала.