NRD Начало
Вторник, 17 Септември 2024
Начало Под прожектора Джазът е свобода, казаха Петър Славов-син, Христо Йоцов и Антони Дончев на „Аполония“
7375
Под прожектора

Джазът е свобода, казаха Петър Славов-син, Христо Йоцов и Антони Дончев на „Аполония“

Петър Славов-син, Христо Йоцов и Антони Дончев дадоха старт на осмия ден от програмата на Празниците на изкуствата „Аполония“. Те участваха във формата „Цената на успеха“, в който разказаха за етапите на своята кариера. Модератор на разговора бе Таня Иванова. В началото на срещата тя описа всеки от музикантите с по няколко думи

| 04 Септември 2024, 16:03 ч.
Джазът е свобода, казаха Петър Славов-син, Христо Йоцов и Антони Дончев на „Аполония“
Джазът е свобода, казаха Петър Славов-син, Христо Йоцов и Антони Дончев на „Аполония“
Снимка © Емил Граничаров / БТА

Петър Славов-син, Христо Йоцов и Антони Дончев дадоха старт на осмия ден от програмата на Празниците на изкуствата „Аполония“.

Филмът "Седемте самураи" на японския режисьор Акира Куросава се завръща на екран в киносалони в САЩ през юли по случай 70-годишнината си, предаде ЮПИ.

Дистрибуторите от "Джейнъс филмс" (Janus Films) съобщават, че реставрираната 4K версия на японската филмова класика ще бъде прожектирана в няколко киносалона в Ню Йорк и Лос Анджелис през юли. Сред тях е Египетският театър в Лос Анджелис, който ще организира премиерна прожекция на 7 юли. 

Акира Куросава е режисьор и съсценарист заедно с Шинобу Хашимото и Хидео Огуни на тричасовия епос "Седемте самураи". Филмът разказва за жителите на село от 16-и век, които наемат самураите, за да ги защитят от жестоки бандити. 

Актьорският състав на "Седемте самураи" (1954) включва Тоширо Мифуне и Такаши Шимура. Филмът вдъхновява уестърна "Великолепната седморка" (1960) на режисьора Джон Стърджис с участието на актьори

Цецо Елвиса и бендът му тръгват на турне с шоуто Viva Las Vegas. Златните български и световни хитове от 60-те и 70-те години ще звучат в Добрич – на 28 август, Варна – 29 август, Шумен – 30 август, Бургас – 4 септември, и Пловдив – 28 септември, съобщават организаторите.

„Каним ви на вълнуващо пътешествие назад във времето, когато мелодиите разказваха истории и вдъхновяваха цели поколения. Цецо Елвиса и бендът му ще припомнят легендарното време, когато  рокендролът беше млад. Насладете се на едно уникално за България шоу, изпълнено с емоция, носталгия и незабравими евъргрийни. Чуйте най-любимите си песни от 60-те и 70-те години, които ще ви накарат да се забавлявате, да танцувате и да се усмихвате“, казват от екипа на шоуто.

Цецо

„Заклеваш ли се в децата?“ е първото представление, което ще се играе на 17 септември в театър Artvent.

Това съобщават от екипа на новото място за култура, което се намира в сградата на Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) в София.

До края на месеца на сцената ще могат да се гледат още „Неделя сутрин“ – 19 септември, „Петък вечер“ – 23 септември, „От всички страни“ – 26  септември, „Отчаяни съпрузи“ – 27 септември, „Чамкория“ – 28 септември, „Извънредно неудобно“ – 29 септември.

Инициативата театрално пространство да бъде разположено в академична институция се реализира за първи път

Арфистката проф. Сузана Клинчарова изпълни премиерното за България произведение на френския композитор и майстор на арфата Алфонс Хаселманс (1845-1912) - "Балада", в Археологическия музей в Созопол.

Концертът бе част от музикалната програма на 40-ите Празници на изкуствата "Аполония" в крайморския град.

По време на рецитала изпълнителният директор на фондацията за изкуство "Аполония“ Маргарита Димитрова връчи на проф. Клинчарова знака на "Аполония“, който се дава на музиканти и артисти, участвали през 40-те години на фестивала. Димитрова посочи, че Сузана Клинчарова е участвала в първото издание на Празниците на изкуствата и вече 40 години активно участва на "Аполония“.

В Деня на Съединението на Княжество България с Източна Румелия - 6 септември, публиката имаше възможност да чуе рецитал на арфа, специално подбран за юбилейното 40-о издание на

Тазгодишното 48-мо издание на Международния фестивал "Дни на камерната музика Габрово" няма да бъде разточително като брой концерти и участници, но ще е наситено с изключително разнообразни предложения и изненади за публиката, каза диригентът на Габровския камерен оркестър маестро Иван Стоянов дни преди официалното откриване на музикалния форум, съобщават от Община Габрово. 

В програмата, която започва на 15 септември, са включени три оркестрови концерти, гостуващ хор от Пловдив, а освен „Софийски солисти“ в Габрово отново ще се изяви Български камерен оркестър от Добрич. Акцентът на фестивала е върху по-големите формации, а малките са представени само от струнен квартет „Фрош“ и традиционния детски концерт, в който участват изявени деца на габровските музикални педагози.

От общинската администрация казват, че любопитен момент е възрастовия

Те участваха във формата „Цената на успеха“, в който разказаха за етапите на своята кариера.

Модератор на разговора бе Таня Иванова. В началото на срещата тя описа всеки от музикантите с по няколко думи.

Според нея Антони Дончев живее в разбирателство с тишината. Живеем в кресливо време, обаче Тони знае кога да каже нещо, каза Иванова.

За мен Христо Йоцов е една от най-важните фигури в живота ми. Той ме запали по джаза, но е запалил и толкова много хора по джаза, че можем да напълним цял стадион, отбеляза тя. По думите й той е хиперактивен – постоянно прави нещо, не може да не прави нищо, не може да седи спокойно, обясни тя.  

Петър е приятел мечта. Това е наистина приятел, за когото можеш да си мечтаеш, каза Таня Иванова. Описа го като лоялен, подкрепящ, щедър.

Постерната изложба „Невидимите следи на Мурфатлар“ ще бъде представена в Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките (НАИМ при БАН).

Експозицията показва новите открития за едноименния скален манастир в Северна Добруджа и ще бъде открита на 1 юли, информират организаторите.

От екипа уточняват, че изложбата се организира под патронажа на вицепрезидента на Република България Илияна Йотова. Експозицията съдържа 12 постера с информация на български и английски език. Разположени са в Централна зала на НАИМ и могат да бъдат видени до 22 септември, съобщават от екипа.

„Невидимите следи на Мурфатлар“ обобщава резултатите от проведените през 2021 – 2023 г. от НАИМ-БАН детайлни проучвания на скалния манастир при с. Мурфатлар, обл. Констанца, Румъния, инициирани заради реалната опасност от разрушаване и унищожаване на обекта в резултат на

Четвъртото издание на фестивала за имерсивни арт инсталации Sofia Lights ще се проведе между 25 и 28 юли в парк-музей „Врана“.

Тази година акцент е инсталацията „Стоманена трева“ (Steel grass) на френското арт студио Aérosculpture, реализирало проекти в десетки държави на три континента, информират организаторите.

„Инсталацията ще бъде показана за първи път извън Франция, и то в такъв огромен мащаб, който ще обхваща голяма част от територията на парк „Врана“. Непосредствено след края на Sofia Lights, „Стоманена трева” отпътува за Куршевел, любимият курорт на кралските особи в Европа“, разказват от екипа.

„Стоманена трева“ е едновременно минималистична и монументална инсталация, състояща се от стотици „стръкове трева“, високи колкото седеметажна сграда. Те играят с естествената светлина и вятъра, създавайки уникално визуално и емоционално преживяване“, комент

Под палката на диригента Иван Кожухаров на 11 юли публиката в Летния театър на Бургас ще може да гледа операта „Toска“ по музика на Джакомо Пучини. Събитието е второ в тазгодишната програма на седемнадесетите поред Бургаски музикални празници "Емил Чакъров", съобщават от Държавната опера в морския град.

Тъжната история с фатален край ще бъде пресъздадена от солистите и оркестъра на културната институция заедно с певци от Детски хор "Милка Стоева".

В ролята на Флория Тоска ще се превъплъти сопраното Йоана Железчева. В образа на художника Марио Каварадоси ще влезе тенорът Даниел Дамянов, солист на Софийската опера и Държавна опера – Бургас. 

В образа на безмилостния и неумолим в жестокостта си барон Скарпия ще се превъплъти баритонът Марян Йованоски, солист на Националната опера на Република Северна Македония и Държавна опера – Бургас. Басът Диман Панчев ще

Проектът Shaka Zulu Orchestra се събира отново за концерт в рамките на международния фестивал Jam on the river в троянското село Дебнево, съобщи създателят на формацията Минко Ламбов. Той е също диригент и композитор на репертоара на състава.

 „Shaka Zulu Orchestra е eдин много различен за българската музика проект, който създадох през 2010 г., но поради факта, че започнах да се развивам в света на класическата музика и да работя със симфонични оркестри, бе временно замразен“, каза Ламбов.

На 2-ри август по специална покана на създателката на Jam on the river Вероника Тодорова, 15 от най-добрите български инструменталисти ще се съберат отново, за да представят албума на групата от 2019 г. “Ethnopuzzlology”.  С него те печелят награда за най-добър фънк фюжън албум на Akademia Music Awards в Лос Анджелис (САЩ), допълни той.

Авторската музика на Shaka Z

От днес до неделя посетителите отново ще могат да се любуват на нареждания всяка втора година на площад „Гран Плас“ Брюкселски цветен килим. За първи път творбата ще се състои единствено от гергини, съобщи белгийската новинарска агенция Белга.

В своето 23-то издание Брюкселският цветен килим иска да разпали „двойна революция“.

Организаторите целят  да привлекат младежка и по-разнообразна публика, като същевременно искат радикално да променят формата на събитието. Затова и цветният шедьовър ще се състои предимно от гергини вместо от бегонии.

Според организаторите гергината е едновременно и устойчива, и красива, затова и предлага „перфектната възможност за обновяване на образа върху килима“.

Уличният творец от Лиеж Осеан Корний, работещ под псевдонима Упс, изработва дизайна на Брюкселския цветен килим. Тв

Според Христо Йоцов причината да съществува изкуство е да има хора, които да му се наслаждават. С Тони сме като партньори, само смъртта ще ни раздели. „Акустична версия“ не е проект, който е за година-две и след това да остане в историята. Това се оказа пожизнена потребност. Тази група свири рядко и това по някакъв начин я крепи да съществува във времето, обясни той.

„Вчера ние бяхме на едно историческо събитие, защото това е първото събиране на този състав от 90-те години“, отбеляза Таня Иванова.

И тримата музиканти се обединиха около твърдението, че джазът е свобода.  Според Антони Дончев най-удовлетворяващото в джаза е това, че могат да са заедно и да свирят. По думите на Петър Славов най-хубавото на това да си джаз музикант е, че участваш в нещо, което до някаква степен се създава в момента. Според него в основата си тази музика е социална и комунална.

Христо Йоцов отбеляза, че „Аполония“ е първият фестивал в България, който сътвори понятието фестивален туризъм.

„В момента най-важното за публиката е артистът. Хората, според мен, не отиват в концертната зала, за да чуят Трета симфония на Бетовен или Втория на Рахманинов, те отиват заради конкретното име, заради конкретния човек, заради артиста. Не толкова заради творбата или заради стила“, посочи той Христо Йоцов.

По думите на Антони Дончев по време на концерт музикантът не трябва да мисли за публиката, трябва да мисли за музиката. Трябва да се създаде една общност, за да се получи музиката, обясни той.

Снощи триото „Акустична версия“ изнесе концерт в Археологическия музей в Созопол. Събитието бе част от програмата на 40-ите Празници на изкуствата „Аполония“. По време на концерта Маргарита Димитрова връчи на артистите знака на „Аполония“, който се дава на музиканти и артисти, участвали през 40-те години на фестивала.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Животът на Чък спечели наградата на публиката на Кинофестивала в Торонто
Най-новата екранизация на майстора на ужасите Стивън Кинг - "Животът на Чък" с Том Хидълстън в главната роля, спечели най-престижната награда на Международния филмов фестивал в Тор ...
Близо 50 души участваха в тридневни майсторски класове по рисуване, писане и музика
Близо 50 души участваха в тридневни майсторски класове по рисуване, писане и свирене във Велико Търново. Проектът на Сдружение “Клубът“ е финансиран по програма &bdquo ...
"Римски пазар" се организира на крепостта "Сексагинта Приста"
"Римски пазар" със занаятчии и легионери се организира днес на крепостта "Сексагинта Приста" в Русе, съобщават организаторите от Регионалният исторически музей в града и Общината.& ...
Изложбата „Хоризонти“ с творби на художника Георги Баев бе открита в галерия „Дечко Узунов“
Изложбата „Хоризонти“ с творби на художника Георги Баев (1924-2007) бе открита тази вечер в художествена галерия „Дечко Узунов“, филиал на Софийската градск ...
Започва приема на документи за участие в Международния фестивал на популярната песен „Есенни шуменски вечери“
Единадесетото издание на Международния фестивал на популярната песен „Есенни шуменски вечери“ ще се състои в областния град на 28 и 29 септември, съобщиха от Народно чи ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Публиката в Плевен възнагради с бурни аплодисменти Лили Иванова
Лили Иванова изнесе концерт тази вечер на откритата сцена на Летния театър в парк "Кайлъка" в Плевен. Необичайно студеното за месец септември време не поречи на над хиляда почитате ...
Юлиан Костов посвещава втория си сингъл на любовта
Юлиан Костов издава втория си сингъл – Home (My Gaia), съобщават от „Орфей мюзик“. През следващите месеци артистът пуска пет песни, а с дистрибуцията се заемат & ...
Майк Терана: Хората в България обичат изкуството и културата
“В определени части на света хората не искат да слушат класическа или рок музика, всичко опира до диджея и други неща, но хората в България обичат изкуството и културата&rdqu ...
В Рим откриват самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев
Самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев ще бъде открива на 20 септември в галерия „България“ в Рим в сътрудничество с Българския културен институт, съобщават о ...
Просто няма как да не ти се случат точно такива абсурдни и смешни неща
Опасно, сериозно, сложно, интересно и смешно. Така актрисата София Бобчева описва случващото се на сцената на Народния театър в постановката „Бебе на борда“. Кристофър ...
Тикер в 05:00 ч.
Лили Иванова изнесе концерт тази вечер на откритата сцена на Летния театър в пар ...
Начало Под прожектора
7375
Под прожектора

Джазът е свобода, казаха Петър Славов-син, Христо Йоцов и Антони Дончев на „Аполония“

Петър Славов-син, Христо Йоцов и Антони Дончев дадоха старт на осмия ден от програмата на Празниците на изкуствата „Аполония“.Те участваха във формата „Цената на успеха“, в който разказаха за етапите на своята кариера.

| 04 Септември 2024, 16:03 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Джазът е свобода, казаха Петър Славов-син, Христо Йоцов и Антони Дончев на „Аполония“
Джазът е свобода, казаха Петър Славов-син, Христо Йоцов и Антони Дончев на „Аполония“
Снимка © Емил Граничаров / БТА

Петър Славов-син, Христо Йоцов и Антони Дончев дадоха старт на осмия ден от програмата на Празниците на изкуствата „Аполония“.

Те участваха във формата „Цената на успеха“, в който разказаха за етапите на своята кариера.

Филмът "Седемте самураи" на японския режисьор Акира Куросава се завръща на екран в киносалони в САЩ през юли по случай 70-годишнината си, предаде ЮПИ.

Дистрибуторите от "Джейнъс филмс" (Janus Films) съобщават, че реставрираната 4K версия на японската филмова класика ще бъде прожектирана в няколко киносалона в Ню Йорк и Лос Анджелис през юли. Сред тях е Египетският театър в Лос Анджелис, който ще организира премиерна прожекция на 7 юли. 

Акира Куросава е режисьор и съсценарист заедно с Шинобу Хашимото и Хидео Огуни на тричасовия епос "Седемте самураи". Филмът разказва за жителите на село от 16-и век, които наемат самураите, за да ги защитят от жестоки бандити. 

Актьорският състав на "Седемте самураи" (1954) включва Тоширо Мифуне и Такаши Шимура. Филмът вдъхновява уестърна "Великолепната седморка" (1960) на режисьора Джон Стърджис с участието на актьори

Цецо Елвиса и бендът му тръгват на турне с шоуто Viva Las Vegas. Златните български и световни хитове от 60-те и 70-те години ще звучат в Добрич – на 28 август, Варна – 29 август, Шумен – 30 август, Бургас – 4 септември, и Пловдив – 28 септември, съобщават организаторите.

„Каним ви на вълнуващо пътешествие назад във времето, когато мелодиите разказваха истории и вдъхновяваха цели поколения. Цецо Елвиса и бендът му ще припомнят легендарното време, когато  рокендролът беше млад. Насладете се на едно уникално за България шоу, изпълнено с емоция, носталгия и незабравими евъргрийни. Чуйте най-любимите си песни от 60-те и 70-те години, които ще ви накарат да се забавлявате, да танцувате и да се усмихвате“, казват от екипа на шоуто.

Цецо

„Заклеваш ли се в децата?“ е първото представление, което ще се играе на 17 септември в театър Artvent.

Това съобщават от екипа на новото място за култура, което се намира в сградата на Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) в София.

До края на месеца на сцената ще могат да се гледат още „Неделя сутрин“ – 19 септември, „Петък вечер“ – 23 септември, „От всички страни“ – 26  септември, „Отчаяни съпрузи“ – 27 септември, „Чамкория“ – 28 септември, „Извънредно неудобно“ – 29 септември.

Инициативата театрално пространство да бъде разположено в академична институция се реализира за първи път

Арфистката проф. Сузана Клинчарова изпълни премиерното за България произведение на френския композитор и майстор на арфата Алфонс Хаселманс (1845-1912) - "Балада", в Археологическия музей в Созопол.

Концертът бе част от музикалната програма на 40-ите Празници на изкуствата "Аполония" в крайморския град.

По време на рецитала изпълнителният директор на фондацията за изкуство "Аполония“ Маргарита Димитрова връчи на проф. Клинчарова знака на "Аполония“, който се дава на музиканти и артисти, участвали през 40-те години на фестивала. Димитрова посочи, че Сузана Клинчарова е участвала в първото издание на Празниците на изкуствата и вече 40 години активно участва на "Аполония“.

В Деня на Съединението на Княжество България с Източна Румелия - 6 септември, публиката имаше възможност да чуе рецитал на арфа, специално подбран за юбилейното 40-о издание на

Тазгодишното 48-мо издание на Международния фестивал "Дни на камерната музика Габрово" няма да бъде разточително като брой концерти и участници, но ще е наситено с изключително разнообразни предложения и изненади за публиката, каза диригентът на Габровския камерен оркестър маестро Иван Стоянов дни преди официалното откриване на музикалния форум, съобщават от Община Габрово. 

В програмата, която започва на 15 септември, са включени три оркестрови концерти, гостуващ хор от Пловдив, а освен „Софийски солисти“ в Габрово отново ще се изяви Български камерен оркестър от Добрич. Акцентът на фестивала е върху по-големите формации, а малките са представени само от струнен квартет „Фрош“ и традиционния детски концерт, в който участват изявени деца на габровските музикални педагози.

От общинската администрация казват, че любопитен момент е възрастовия

Модератор на разговора бе Таня Иванова. В началото на срещата тя описа всеки от музикантите с по няколко думи.

Според нея Антони Дончев живее в разбирателство с тишината. Живеем в кресливо време, обаче Тони знае кога да каже нещо, каза Иванова.

Постерната изложба „Невидимите следи на Мурфатлар“ ще бъде представена в Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките (НАИМ при БАН).

Експозицията показва новите открития за едноименния скален манастир в Северна Добруджа и ще бъде открита на 1 юли, информират организаторите.

От екипа уточняват, че изложбата се организира под патронажа на вицепрезидента на Република България Илияна Йотова. Експозицията съдържа 12 постера с информация на български и английски език. Разположени са в Централна зала на НАИМ и могат да бъдат видени до 22 септември, съобщават от екипа.

„Невидимите следи на Мурфатлар“ обобщава резултатите от проведените през 2021 – 2023 г. от НАИМ-БАН детайлни проучвания на скалния манастир при с. Мурфатлар, обл. Констанца, Румъния, инициирани заради реалната опасност от разрушаване и унищожаване на обекта в резултат на

Четвъртото издание на фестивала за имерсивни арт инсталации Sofia Lights ще се проведе между 25 и 28 юли в парк-музей „Врана“.

Тази година акцент е инсталацията „Стоманена трева“ (Steel grass) на френското арт студио Aérosculpture, реализирало проекти в десетки държави на три континента, информират организаторите.

„Инсталацията ще бъде показана за първи път извън Франция, и то в такъв огромен мащаб, който ще обхваща голяма част от територията на парк „Врана“. Непосредствено след края на Sofia Lights, „Стоманена трева” отпътува за Куршевел, любимият курорт на кралските особи в Европа“, разказват от екипа.

„Стоманена трева“ е едновременно минималистична и монументална инсталация, състояща се от стотици „стръкове трева“, високи колкото седеметажна сграда. Те играят с естествената светлина и вятъра, създавайки уникално визуално и емоционално преживяване“, комент

Под палката на диригента Иван Кожухаров на 11 юли публиката в Летния театър на Бургас ще може да гледа операта „Toска“ по музика на Джакомо Пучини. Събитието е второ в тазгодишната програма на седемнадесетите поред Бургаски музикални празници "Емил Чакъров", съобщават от Държавната опера в морския град.

Тъжната история с фатален край ще бъде пресъздадена от солистите и оркестъра на културната институция заедно с певци от Детски хор "Милка Стоева".

В ролята на Флория Тоска ще се превъплъти сопраното Йоана Железчева. В образа на художника Марио Каварадоси ще влезе тенорът Даниел Дамянов, солист на Софийската опера и Държавна опера – Бургас. 

В образа на безмилостния и неумолим в жестокостта си барон Скарпия ще се превъплъти баритонът Марян Йованоски, солист на Националната опера на Република Северна Македония и Държавна опера – Бургас. Басът Диман Панчев ще

Проектът Shaka Zulu Orchestra се събира отново за концерт в рамките на международния фестивал Jam on the river в троянското село Дебнево, съобщи създателят на формацията Минко Ламбов. Той е също диригент и композитор на репертоара на състава.

 „Shaka Zulu Orchestra е eдин много различен за българската музика проект, който създадох през 2010 г., но поради факта, че започнах да се развивам в света на класическата музика и да работя със симфонични оркестри, бе временно замразен“, каза Ламбов.

На 2-ри август по специална покана на създателката на Jam on the river Вероника Тодорова, 15 от най-добрите български инструменталисти ще се съберат отново, за да представят албума на групата от 2019 г. “Ethnopuzzlology”.  С него те печелят награда за най-добър фънк фюжън албум на Akademia Music Awards в Лос Анджелис (САЩ), допълни той.

Авторската музика на Shaka Z

От днес до неделя посетителите отново ще могат да се любуват на нареждания всяка втора година на площад „Гран Плас“ Брюкселски цветен килим. За първи път творбата ще се състои единствено от гергини, съобщи белгийската новинарска агенция Белга.

В своето 23-то издание Брюкселският цветен килим иска да разпали „двойна революция“.

Организаторите целят  да привлекат младежка и по-разнообразна публика, като същевременно искат радикално да променят формата на събитието. Затова и цветният шедьовър ще се състои предимно от гергини вместо от бегонии.

Според организаторите гергината е едновременно и устойчива, и красива, затова и предлага „перфектната възможност за обновяване на образа върху килима“.

Уличният творец от Лиеж Осеан Корний, работещ под псевдонима Упс, изработва дизайна на Брюкселския цветен килим. Тв

За мен Христо Йоцов е една от най-важните фигури в живота ми. Той ме запали по джаза, но е запалил и толкова много хора по джаза, че можем да напълним цял стадион, отбеляза тя. По думите й той е хиперактивен – постоянно прави нещо, не може да не прави нищо, не може да седи спокойно, обясни тя.  

Петър е приятел мечта. Това е наистина приятел, за когото можеш да си мечтаеш, каза Таня Иванова. Описа го като лоялен, подкрепящ, щедър.

Според Христо Йоцов причината да съществува изкуство е да има хора, които да му се наслаждават. С Тони сме като партньори, само смъртта ще ни раздели. „Акустична версия“ не е проект, който е за година-две и след това да остане в историята. Това се оказа пожизнена потребност. Тази група свири рядко и това по някакъв начин я крепи да съществува във времето, обясни той.

„Вчера ние бяхме на едно историческо събитие, защото това е първото събиране на този състав от 90-те години“, отбеляза Таня Иванова.

И тримата музиканти се обединиха около твърдението, че джазът е свобода.  Според Антони Дончев най-удовлетворяващото в джаза е това, че могат да са заедно и да свирят. По думите на Петър Славов най-хубавото на това да си джаз музикант е, че участваш в нещо, което до някаква степен се създава в момента. Според него в основата си тази музика е социална и комунална.

Христо Йоцов отбеляза, че „Аполония“ е първият фестивал в България, който сътвори понятието фестивален туризъм.

„В момента най-важното за публиката е артистът. Хората, според мен, не отиват в концертната зала, за да чуят Трета симфония на Бетовен или Втория на Рахманинов, те отиват заради конкретното име, заради конкретния човек, заради артиста. Не толкова заради творбата или заради стила“, посочи той Христо Йоцов.

По думите на Антони Дончев по време на концерт музикантът не трябва да мисли за публиката, трябва да мисли за музиката. Трябва да се създаде една общност, за да се получи музиката, обясни той.

Снощи триото „Акустична версия“ изнесе концерт в Археологическия музей в Созопол. Събитието бе част от програмата на 40-ите Празници на изкуствата „Аполония“. По време на концерта Маргарита Димитрова връчи на артистите знака на „Аполония“, който се дава на музиканти и артисти, участвали през 40-те години на фестивала.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Животът на Чък спечели наградата на публиката на Кинофестивала в Торонто
Близо 50 души участваха в тридневни майсторски класове по рисуване, писане и музика
"Римски пазар" се организира на крепостта "Сексагинта Приста"
Изложбата „Хоризонти“ с творби на художника Георги Баев бе открита в галерия „Дечко Узунов“
Започва приема на документи за участие в Международния фестивал на популярната песен „Есенни шуменски вечери“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Публиката в Плевен възнагради с бурни аплодисменти Лили Иванова
Калейдоскоп
Юлиан Костов посвещава втория си сингъл на любовта
Цветни аспекти
Майк Терана: Хората в България обичат изкуството и културата
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.